TUTORIAL - VÁNOČNÍ OZDOBA - Ultimaker Cura

 

Pomocí tohoto návodu se společně naučíme jaké nastavení je vhodné pro tisk ozdob. Kód budeme generovat v prostředí programu Ultimaker Cura, který je jeden z nejoblíbenějších ve světě FFF 3D tisku.

Začátečníkům může jeho prostředí připadat složité, ale není nutné se ničeho bát :) Systém je hodně otevřený a pokud dodržíte celý postup, tak se dopracujeme k úžasnému výsledku tisku. 

Sám jsem celý proces testoval na tiskárně Original Prusa i3 mk2s.

Nezáleží ale vůbec na tom, jakou FFF/FDM tiskárnu používáte. Jediné co potřebujete je mít tiskárnu s tryskou o průměru 0.4 mm a tiskový ventilátor, který cíleně proudí vzduch směrem na výtisk. Pokud si nejste jistí, tak tyto parametry určitě naleznete na stránkách výrobce pod výrazy "nozzle diameter" a "Blower/print fan". Absenci ventilátoru také poznáte jednoduše tak, že vaše tisková hlava obsahuje pouze jeden namísto dvou ventilátorů. 

Pokud tímto větráčkem vaše tiskárna nedisponuje, tak rozhodně doporučuji toto vylepšení pořídit. Při tisku složitějších modelů z PLA se nehnete a rozhodně bez něj nedoporučuji tisknout tyto ozdoby.

POZOR - pro správnost nastavení musíte mít správně naimportované profily vaší tiskárny. Pokud si nejste jistí, tak se určitě koukněte na stránky výrobce. Za špatně nastavené vlastnosti stroje neručím. Pokud pracujete standardně v jiném prostředí, nebo máte problémy s nastavením, které nejsou uvedeny v mých tutoriálech, tak mi určitě napište a já Vám rád osobně pomůžu. :) 

KROK 1. - IMPORT DAT

Začneme tím nejjednodušším krokem a tím je import dat. Po otevření programu si pomocí ikony souboru otevřete ozdoba final.stl, kterou jste obdrželi prostřednictvím emailu po ukončení naší startovací kampaně na Startovač.cz. ​Pokud data ještě nemáte, tak neváhejte a podpořte náš projekt. Díky vaší podpoře získáme možnost vytvářet další kreativní tutoriály a balíčky pro makery. :) 

KROK 2. - kontrola dat

Data jsou již napolohována tak, abyste mohli rovnou tisknout. Pro jistotu si radši zkontrolujte, zda plocha s dírou směřuje směrem k podložce tiskárny. Kamerou můžete rotovat prostřednictvím pohybu myší v kombinaci s pravým tlačítkem. Pomocí této kombinace se podívejte tak, jako kdybyste chtěli vidět co je pod tiskárnou.

KROK 3. - odemčení pokročilých funkcí CURA

Cura má v základním nastavení pouze 4 možné parametry. Pojďme si společně ukázat, jak se dopracujeme k dalším funkcím slicování, které CURA v základním nastavení skrývá. 

Celý tutoriál píšu v systému MAC OSX od Apple a nemám k dispozici OS Windows od společnosti Microsoft. Pokud byste měli problém v projektu pokračovat, tak mě určitě kontaktujte a já přidám postup pro obě platformy. :) 

začněme tím, že si v horní liště programu otevřete settings>printers>manage printers

Následně klikněte na záložku settings a zobrazí se vám tabulka. Zaškrněte parametr check all. Tímto krokem odemknete všechny skryté funkce software CURA a získáte tak z neohrabaného systému velmi silný nástroj pro přípravu tisků.

 

KROK 4. - Přepnutí do režimu Custom 

Pokud jste ještě nepracovali v rozšířeném režimu, tak se do něj musíme nejprve přepnout. Je to velmi jednoduché a stačí pouze v pravé části obrazovky kliknout na tlačítko "Custom". Po kliknutí se vám zobrazí mnohem pestřejší nabídka nastavení tisku.

 

KROK 5. - Jdeme tvořit kód! - Quality (pouze pro průměr trysky 0.4 mm)

Konečně máme vše přizpůsobeno a můžeme se jít vrhnout na nastavení sliceru :)

 

Nesmíme zapomenout nastavit materiál Generic - PLA (viz obr. pod odstavcem)

Začněme tím prvním co je v tabulce nastavení a tím je záložka "Quality". V této záložce se ve zkratce nachází parametry pro množství materiálu, který extruder protlačí směrem do trysky. 

 1. Výška vrstvy "LAYER HEIGHT"
  Prvním zásadním parametrem je výška vrstvy "layer height", která jak už název napovídá udává parametr o kolik milimetrů se má tryska zvednout po dokončení vrstvy. Od tohoto parametru se odvíjí jemnost vrstev a zároveň čas potřebný pro tisk. Já rád tisknu rychle, a proto si nastavíme celkem vysoké číslo 0.30 mm.
  Nebojte se ničeho :) model ozdoby je pro takto vysokou vrstvu cíleně stvořený a v kombinaci s pěkným materiálem docílíte specifického vzhledu.
   

 2. Šířka extruze "LINE WIDTH"
  V našem případě budeme přes trysku tlačit větší množství materiálu. Důvod je spjatý spolu s výškou vrstvy. Pokud bychom se rozhodli, že budeme tisknout vysoký krok se standardní šířkou extruze 0.40 mm, tak docílíme toho, že nebudeme mít dostatečný přítlak a vrstvy budou mít díky špatnému přilnutí tendenci se odlupovat.

  My tedy nastavíme tento parametr na 0.55 mm. Tímto krokem docílíme toho, že budou mít vrstvy dostatečně velkou plochu na to, aby držely pohromadě a neloupaly se nám od sebe.

Zkontrolujte si prosím, zda máte všechny parametry v poli "Quality" nastaveny stejně jako je tomu v návodu :) 

 

KROK 6. - Shell

V dalším kroku se vrhneme na nastavení shellu. Toto nastavení nám určuje, jak silná má být vnější skořepina tištěného dílu. V našem případě se podíváme jen na nastavení "bottom layers", které určuje množství plných vrstev ve spodní části dílu. 

Nastavte hodnotu Bottom layers = "2" (nenastavujte vyšší hodnoty - to by způsobilo absenci otvoru)

Díky tomuto nastavení získáme silu spodní stěny 0.65 mm, která je dostatečná pro naší ozdobu. Ostatní hodnoty v našem případě nastavovat nebudeme, protože v posledních krocích aplikujeme "spiral mode", který by všechna nastavení vyrušil.

 

KROK 7.  Material - nastavení tiskových teplot

Správné nastavení teploty nám pomůže výrazně zvýšit kvalitu spojů mezi vrstvami. Jelikož jedeme docela vysokým krokem, tak se nebudeme bát jít s teplotou o pět stupňů výše, než je doporučeno výrobci. Já sám pro dosažení těch nejlepších vlastností používám při vysoké výšce kroku se standardním hot-endem teplotu 215 stupňů. Důvod je ten, že materiál v běžných tiskárnách prochází topnou zónou jen v krátké vzdálenosti a tavenina se při takto vysokých objemech materiálu nestíhá prohřát. Vrstvy se nám pořádně nespojí a může se stát, že díl budete z podložky odlamovat :) 

Nepoužívejte toto nastavení u všech tisků. V normálních případech používejte teploty dle doporučení výrobce. Vše je o testování a získávání citu, který si postupně vybudujete. Konkrétně u PLA se pohybuji v rozmezí 195-215 stupňů podle citu a na základě zkušeností s jednotlivými výrobci a na základě dané aplikace. 

Toto je hodně individuální nastavení a záleží zejména na kvalitě a stáří PLA. Velký vliv má také způsob, kterým materiál skladujete. PLA je sice oproti ostatním materiálům méně hygroskopické (není tak savé), ale pokud máte starý, nebo nekvalitní materiál, tak se můžete dostat teplotami mnohem níže, než já doporučuji v návodu. V tomto případě doporučuji jet ve zlatém středu a hrát si s teplotami mezi 200-210 stupni Celsia.

 

KROK 8.  Speed - nastavení rychlosti stroje

V tomto bodě je zapotřebí dodržet postup z důvodu dostatečného chlazení taveniny. Pokud budete tisknout moc rychle, tak se směrem od spodu modelu vytvoří nevzhledné převisy materiálu, které znehodnotí celý výtisk. To způsobuje nedostatečný čas pro ochlazení materiálu, a proto je zapotřebí tento faktor ovlivnit zpomalením tiskových pohybů.

 

 

V tento moment vlastně oproti minulému kroku vlastně řešíme to, že máme velký objem taveniny, který musíme ochladit. Právě z tohoto důvodu volíme rychlost tisku pouhých 20 mm/s. 

Zkontrolujte si prosím řádně celou tabulku. CURA ráda mění nastavení ostatních hodnot. Pokud bychom měli travel speed moc pomalý, tak by mohlo dojít k nechtěnému vytékání materiálu z trysky a to by mohlo negativně ovlivnit kvalitu první vrstvy a způsobit odloupnutí (viz obrázek).

KROK 9.  KONTROLA Cooling 

Pro jistotu si zkontrolujte, zda máte takto nastavený cooling. Pokud tomu tak není, pravděpodobně jste nezvolili správně PLA materiál. Tento krok je nesmírně důležitý právě kvůli spuštění chladícího ventilátoru. 

Parametr "Initial fan speed" musí být vždy nastaven na hodnotu "0". Tento parametr definuje fakt, že při tisku první vrstvy nedojde k roztočení tiskového ventilátoru. Pokud by tomu tak nebylo, je zde velké riziko špatného přilnutí první vrstvy a namísto ozdoby dostanete špagetovou příšeru

 

KROK 10.  Nastavení Spiral Mode

Tím nejduležitějším krokem je nastavení spirálového módu. Tento atribut způsobí to, že se od konce druhé vrstvy přestane tisknout po jednotlivých vrstvách a namísto toho se začne tisknout pouze obvodová linka. Tryska se oproti standardnímu režimu nezvedá a po ukončení vrstvy jedním pohybem nahoru, ale zvedá se po šroubovici kontinuálně po celou dobu tisku.

Tento krok nám vlastně způsobí to, že od třetí vrstvy nedojde k žádnému přerušení tiskového pohybu.

Zaškrtněte parametr  "Spiralize Outter Contour", který spustí spirální mód.
zkontrolujte, zda je vypnutý parametr "Smooth Spiralized Contours". Tento parametr má tendenci model spíše ničit, než jej vylepšit. Sám jsem tento režim testoval a ozdoba měla po obvodu nahodilé deviace v povrchu.

KROK 11.  Slicing a export

Nyní máme všechna nastavení hotova a můžeme se vrhnout na generování kódu a následné uložení kódu, který budeme nahrávat na SD kartu tiskárny. 

V pravém dolním rohu, klikneme na tlačítko Slice a po vygenerování kódu klikneme na tlačítko Save to File, nebo Save to SD card. Záleží na tom, zda máte SD kartu již zapojenou, nebo zda si předem připravujete kódy do úložiště na svém počítači.

 

Já si osobně rád držím všechny kódy na úložišti počítače a na kartách mám jen aktuálně používané kódy. Tento způsob práce výrazně zvyšuje rychlost nahrávání seznamu kódů při spuštění, nebo restartu tiskárny. V případě velkého množství kódů si ušetříte pár minut čekání.

Teď už je jen na vás, jakým způsobem G-CODE do tiskárny dostanete :)

KROK 12.  Šup s tím do stroje

Máme hotovo! :) V tomto okamžiku už můžete jít k tiskárně a vyzkoušet si první tisk.

 

Pokud jedete z našich kreativních balíčků, tak začněte nejprve materiálem, který je přiložen jako testovací. Může se totiž stát, že toto nastavení je pro váš stroj nevhodné a budeme muset snížit některé hodnoty. Pokud máte doma větší množství PLA a chcete si testovací materiál schovat až na odladěný tisk, tak využijte určitě vaše skladovky a nechte si prémiovky na odladěný kód.

Pozor, ozdoby jsou křehké. Tvar svádí k mačkání, nicméně se jedná o ozdobu, která má sílu stěny pouhých 0.55 mm. Chovejte se k ní tak, jako by byla ze skla.Pokud se však ozdoba sype při běžné manipulaci, musíte použít alternativní kód, který je v dalších krocích.

Pokračujte stisknutím tlačítka :)

Antonín Nosek

Mezidomí 704/4

Ústí nad Labem

400 01

Czech Republic

IČ: 08089523

phone: +420 728 531 931

e-mail: antonin@nosekdesign.com

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram