Pojďme si ještě před spuštěním tisku projít pár rad pro správnou první vrstvu

Kalibrace první vrstvy

V první řadě musíte mít správně odladěnou výšku první vrstvy. Pokud tento krok podceníte, tak se vám tisk nemusí povést. Když si nevíte rady, tak určitě jukněte na návody, kterých je plný internet. Mě osobně většinu věcí naučil YouTube. 

Pokud tisknete na tiskárnách od PRUSA Research, tak máte vyhráno: https://www.prusa3d.cz/pruvodce-noveho-uzivatele/

 

Dávám na to zřetel, protože když jsem před pár lety postavil svou první tiskárnu (Prusa i3 mk2s), tak jsem byl po stavbě hrozně natěšený na první tisky a podcenil jsem správnou kalibraci a dodržení stavebního návodu. Sondu jsem měl moc vysoko vůči trysce a díky tomu jsem při prvním tisku fyzicky zničil PEI folii takovým způsobem, že jsem měl v podložce krásně vyryté trajektorie trysky. Následně jsem si užil moc příjemné odpoledne s rozpouštědly a špachtlí.

 

Nebuďte jako já. Dodržujte návody! :)

Příprava podložky

Tento proces je důležitý vždy provést pořádně. Vašim největším nepřítelem je v případě PLA mastnota. Provádějte čištění vždy důkladně a dejte si pozor na prsty. Pokud se prstem dotknete tiskového povrchu, tak celý proces udělejte pro jistotu znovu, protože hrozí odloupnutí výtisku.

Texturované folie - Pokud tisknete na texturované folie s drsným povrchem, tak stačí mít pouze pořádně odmaštěnou podložku s teplotou kolem 60 stupňů Celsia. Tento typ podložky je skvělý pro zvýšení přilnavosti. Buďte však opatrní při sundavání tisku z podložky, ať si nepoškodíte podložku, nebo výtisk. 

Hladké folie - Pokud tisknete na hladké povrchy, tak zde platí úplně stejné pravidlo. Podložka musí být bez mastnoty a teplotu držte kolem 60 stupňů Celsia. V případě, že se vám tisky odlupují, tak máte špatně nastavenou vzdálenost trysky od podložky, nebo poškozený povrch podložky. Pokud víte, že máte správně zkalibrováno, tak můžete použít slabou a jednolitou vrstvu rtěnkového lepidla. Při sundavání výtisku s lepidlem budete potřebovat větší množství síly. Dávejte pozor, ať nepoškodíte podložku, nebo výtisk.

Sklo - V případě tisku ozdob, které mají malou plochu na první vrstvě použijte vždy lepidlo a teplotu 60 stupňů. Pokud byste se pokusili tisknout ozdobu níže zmíněným postupem, tak se odloupnou obvodová žebra ozdoby a tisk po pár minutách odpadne z podložky.

 

Spousta lidí si myslí, že sklo je v 3D tisku minulost. Nicméně tomu tak úplně není a sám ho používám na tiskárnách, které disponují PEI povrchem. Sklo je totiž skvělý povrch, který používám pokud potřebuji docílit vysokého lesku na spodní straně dílů s velkou plochou.

 

Když připravuji sklo, tak jej nejprve opláchnu horkou vodou. Poté hladkou částí houbičky napěním saponát po celém povrchu a vše následně důkladně opláchnu horkou vodou. Následně kuchyňskou utěrkou jemně osuším celý povrch. Při čištění se nikdy nedotýkám povrchu, protože sklo je velmi náchylné na mastnotu. Teplotu vyhřívané podložky držím u 70ti stupňů Celsia pro PLA.

Stejný mycí postup se dá použít i pro čištění vyměnitelných tiskových plátů s PEI povrchem.

Teď už se můžete bez problému pustit do prvního tisku. Až ozdobu vytisknete, tak se určitě mrkněte na návod pro vázání ozdoby. 

Pokud jste při tisku narazili na problém s kvalitou tisku, můžete se pokusit celý tisk udělat znovu, nebo si připravit alternativní kód s nižší výškou vrstvy, která je jednodušší pro tisk.

Antonín Nosek

Mezidomí 704/4

Ústí nad Labem

400 01

Czech Republic

IČ: 08089523

phone: +420 728 531 931

e-mail: antonin@nosekdesign.com

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram