TUTORIAL - VÁNOČNÍ OZDOBA - Slic3r PE

 

Pomocí tohoto návodu se společně naučíme jaké nastavení je vhodné pro tisk ozdob. Kód budeme generovat v prostředí programu PRUSA Slicer, který je jeden z nejoblíbenějších ve světě FFF 3D tisku.

Začátečníkům může jeho prostředí připadat složité, ale není nutné se ničeho bát :) Systém je hodně otevřený a pokud dodržíte celý postup, tak se dopracujeme k úžasnému výsledku tisku. 

Sám jsem celý proces testoval na tiskárně Original Prusa i3 mk3s.

Nezáleží ale vůbec na tom, jakou FFF/FDM tiskárnu používáte. Jediné co potřebujete je mít tiskárnu s tryskou o průměru 0.4 mm a tiskový ventilátor, který cíleně proudí vzduch směrem na výtisk. Pokud si nejste jistí, tak tyto parametry určitě naleznete na stránkách výrobce pod výrazy "nozzle diameter" a "Blower/print fan". Absenci ventilátoru také poznáte jednoduše tak, že vaše tisková hlava obsahuje pouze jeden namísto dvou ventilátorů. 

Pokud tímto větráčkem vaše tiskárna nedisponuje, tak rozhodně doporučuji toto vylepšení pořídit. Při tisku složitějších modelů z PLA se nehnete a rozhodně bez něj nedoporučuji tisknout tyto ozdoby.

POZOR - pro správnost nastavení musíte mít správně naimportované profily vaší tiskárny. Pokud si nejste jistí, tak se určitě koukněte na stránky výrobce. Za špatně nastavené vlastnosti stroje neručím. Pokud pracujete standardně v jiném prostředí, nebo máte problémy s nastavením, které nejsou uvedeny v mých tutoriálech, tak mi určitě napište a já Vám rád osobně pomůžu. :) 

KROK 1. - IMPORT DAT

Začneme tím nejjednodušším krokem a tím je import dat. Po otevření programu si pomocí ikony souboru otevřete ozdoba final.stl, kterou jste obdrželi prostřednictvím emailu po ukončení naší startovací kampaně na Startovač.cz. ​Pokud data ještě nemáte, tak neváhejte a podpořte náš projekt. Díky vaší podpoře získáme možnost vytvářet další kreativní tutoriály a balíčky pro makery. :) 

KROK 2. - kontrola dat

Data jsou již napolohována tak, abyste mohli rovnou tisknout. Pro jistotu si radši zkontrolujte, zda plocha s dírou směřuje směrem k podložce tiskárny. Kamerou můžete rotovat prostřednictvím pohybu myší v kombinaci s pravým tlačítkem. Pomocí této kombinace se podívejte tak, jako kdybyste chtěli vidět co je pod tiskárnou.

KROK 3. - Print Settings/Layers and Perimeters

Hlavním krokem je správné nastavení výšky vrstvy a vynucení spirálního módu. Spirální mód funguje tak, že tiskárna od třetí vrstvy začne tisknout po šroubovici s mikrokrokem v ose Z. To způsobí, že tryska bude tisknout kontinálně obvod až na vrchní konec modelu.

Nastavte si take parametr "bottom layers: 2". Díra v ozdobě je nadesignovaná přesně pro tohle nastavení.

 

KROK 4. - Print Settings/Advanced

Zkontrolujte si, že máte správně nastavené šířky extruzí. Toto jsou správné hodnoty pro tiskárnu i3 MK3s, ale můžete je použít na všechny FFF tiskárny s tryskou 0.4 mm.

KROK 5. - Print Settings/Speed

V tomto kroku je důležité si nastavit pomalejší rychlosti hlavně kvůli spodním vrstvám, kde dochází díky neoptimálnímu chlazení k prověšení filamentu. Doporučuji netisknout rychleji, než 20 mm/s. Jedna ozdoba i tak zabere méně než jednu hodinu tisku :)

KROK 5. - Filament settings/Filament

Teď přejdeme z hlavní záložky "Print settings" na záložku "Filament settings".

Nastavte parametr "Other layers" na 215. 

Důvodem zvýšení teploty je správné spojení vrstev mezi sebou. Zkoušel jsem tisknout na 210 a spoje jsou pak křehké.

KROK 6.  Šup s tím do stroje

Máme hotovo! :) V tomto okamžiku už můžete vygenerovat kód a jít k tiskárně vyzkoušet si první tisk.

Pokud jedete z našich kreativních balíčků, tak začněte nejprve materiálem, který je přiložen jako testovací. Může se totiž stát, že toto nastavení je pro váš stroj nevhodné a budeme muset snížit některé hodnoty. Pokud máte doma větší množství PLA a chcete si testovací materiál schovat až na odladěný tisk, tak využijte určitě vaše skladovky a nechte si prémiovky na odladěný kód.

Pozor, ozdoby jsou křehké. Tvar svádí k mačkání, nicméně se jedná o ozdobu, která má sílu stěny pouhých 0.55 mm. Chovejte se k ní tak, jako by byla ze skla.Pokud se však ozdoba sype při běžné manipulaci, musíte použít alternativní kód, který je v dalších krocích.

Pokračujte stisknutím tlačítka :)

Antonín Nosek

Mezidomí 704/4

Ústí nad Labem

400 01

Czech Republic

IČ: 08089523

phone: +420 728 531 931

e-mail: antonin@nosekdesign.com

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram